ישנם פורמטים רבים של תקליטורי DVD, אך מבין כל הפורמטים של התקליטורים הקיימים בשוק, הבלו ריי (Blu-ray Disc ובראשי תיבות BD) הוא החדש והמתקדם ביותר. על גבי כל BD ניתן לאחסן מידע רב- סרטים, מוזיקה, תמונות, קבצי טקסט ועוד. בשל שטח האחסון העצום שיש על גבי ה – BD, השימוש העיקרי של הפורמט הזה הוא אחסון סרטים ברזולוציה גבוהה (High Definition) המותאמים למרקעי Full HD.

קצת היסטוריה

פורמט ה – BD החל כמתחרה של פורמט ה – HD-DVD, אך בשנת 2008 הוחלט להפסיק את ייצור ה- HD-DVD, ולכן כיום ה- BD שולט בשוק התקליטורים בעלי הנפח הגדול של עשרות GB. התקליטור נקרא blu-ray בשל הלייזר הכחול שבו, שקורא וכותב את המידע על פני ה – DVD מהפורמט הזה. על גבי ה – BD, ניתן לאחסן מידע רב גם בשל אורך הגל הקצר של הפורמט (405 ננו מטר). על גבי DVD רגיל, המשתמש בלייזר אדום (650 ננו מטר), ניתן לאחסן הרבה פחות מידע.

כמה מידע ניתן לאחסן על גבי BD?

בשכבת BD אחת ניתן לאחסן עד 25 ג'יגה בייט, ואילו בשכבה כפולה ניתן לאחסן עד 50 ג'יגה בייט. המקום הרב מאפשר אחסון של סרטים ברזולוציה גבוהה מאוד שכמובן מעלה את איכותם. המדובר במקום אחסון הגדול ביותר מפי 5 מאשר שטח האחסון בתקליטורי ה – DVD הרגילים.
על מנת לנגן את התקליטורים מסוג BD, יש צורך בכוננים מיוחדים. לא כל מחשב או כל נגן מסוגלים לקרוא את הפורמט הזה, ולכן חשוב להתאים את התקליטור לנגן או למחשב בו הוא מנוגן, ולוודא שיש את הכונן המתאים.